O Ekoturystyce

Podróżuj odpowiedzialnie

fot_ro_003_00004__fotdominikazareba

Nie zostawiaj po sobie śladu!

Zasady odpowiedzialnego podróżowania wprowadza w życie coraz więcej narodowych i regionalnych instytucji zajmujących się promocją turystyki, obiektów i organizatorów ekoturystyki, organizacji społecznych a także wydawnictw turystycznych.

Ekopodróżnik jest zainteresowany zwiedzanym regionem, jego historią, dziedzictwem, przyrodą, szanuje miejscowe zwyczaje i mieszkańców, smakuje specjałów kuchni regionalnej, kupuje wytwarzane lokalnie produkty na targach i w małych sklepikach, lubi spędzać czas aktywnie i jeśli to możliwe, korzysta z bardziej ekologicznych środków transportu.

Przygodę z ekoturystyką można zacząć od podróży na małą skalę, choćby od wyjazdu na łono natury, na polską wieś w okolice obszarów chronionych. Zatrzymać się na nocleg w rodzinnym pensjonacie albo gospodarstwie agroturystycznym, spędzić czas aktywnie – na rowerach, pieszo, kajakiem, konno…, delektować się regionalnym jadłem, odkrywać lokalne klimaty i „ducha miejsca”.

Zobacz więcej o ekopodróżowaniu na stronie EDEN Polska

Zobacz Globalny Kodeks Etyki w Turystyce, UNWTO

Przykłady ekocertyfikatów w branży turystycznej – świat:

seal_green_big

GSTC_wb_logo-2-e1535096220505

  • GSTC Criteria (Global Stustainable Tourism Council) – certyfikacja hoteli, tour operatorów, destynacji turystycznych zgodnie z kryteriami turystyki zrównoważonej
  • Rainforest Alliance – międzynarodowy certyfikat dla wyróżniających się społeczną i środowiskową odpowiedzialnością hoteli i touroperatorów (certyfikat funkcjonuje także w rolnictwie i leśnictwie)
  • Green Globe  – globalny certyfikat branży turystycznej na rzecz turystyki zrównoważonej
  • Green Key – eko-certyfikat turystyczny, najbardziej popularny w Europie (Foundation for Environmental Education FEE). Do tej rodziny eko-certyfikatów należy też certyfikat Blue Flag dla plaż i marin.

Przykłady certyfikatów krajowych:

Przykłady certyfikatów dla obiektów przyjaznych rowerzystom w Europie Środkowej: