O mnie

Ekoturystyka – wyzwania i nadzieje
Moja przygoda z ekoturystyką zaczęła się w Ameryce Środkowej. Podróżowałam tam Szlakiem zwanym La Ruta Maya, łączącym miejsca cenne przyrodniczo, zabytki Majów ukryte w deszczowym lesie tropikalnym, indiańskie wioski i kolorowe targi rzemiosła pełne oryginalnych wyrobów rękodzieła i lokalnych produktów sprzedawanych na zasadach uczciwego handlu. Była to prawdziwa przygoda w stylu „eko”, od której zaczęła się moja niekończąca się ekoturystyczna opowieść… Owocem tej podróży była także pierwsza książka pt. „Ekoturystyka” (PWN, Warszawa, 2000, 2008, 2010).
W Świecie Majów można było zamieszkać w jednej z wiosek Indian u stóp wulkanów albo w kolonialnym miasteczku, uczyć się języka hiszpańskiego, poznawać codzienne życie, mieszkańców, wziąć udział w jednej z magicznych ceremonii potomków Majów, zajadać się świeżymi tortillami z kukurydzy, raczyć aromatyczną kawą uprawianą na małych rodzinnych plantacjach albo egzotycznymi owocami z miejscowego targu… Prawie sto procent wydanych pieniędzy zostawało w regionie, u jego mieszkańców! To się nazywa ekoturystyka w czystej postaci!
Nazwa strony wiąże się z Jeziorem Atitlan leżącym w Gwatemali, miejscem, które było dla mnie inspiracją do ekopodróżowania, pisania i fotografowania.
Dominika Zaręba
***
Wywiad „Ekoturystka na bezdrożach świata”
Podróżniczka. Propagatorka ekoturystyki
Wyznania ekoturystki – jestem człowiekiem drogi
***
Dominika Zaręba / Publicystka, autorka książek i przewodników turystycznych, z wykształcenia ekonomistka. Propagatorka ekopodróżowania, autorka pierwszej w Polsce książki o ekoturystyce („Ekoturystyka”, PWN, IV wyd. 2020) oraz „Koncepcji promocji i rozwoju ekoturystyki w Polsce” (Polska Organizacja Turystyczna). Współzałożycielka Wydawnictwa Bezdroża. Stworzyła program zielonych szlaków – greenways w Polsce, współtworzyła greenways w Europie Środkowo-Wschodniej i zainicjowała powstanie zielonych szlaków na Białorusi i Ukrainie. Jest Przewodniczącą Rady Funduszu Partnerstwa, ekspertem międzynarodowego Stowarzyszenia Environmental Partnership Association, członkiem sieci Global Ecotourism Network. Współpracuje z licznymi organizacjami promującymi turystykę zrównoważoną na świecie. W artystycznej Lanckoronie, niedaleko Krakowa prowadzi ekoturystyczną kawiarnię, galerię i małą scenę.

Ekoturystyka, Dominika Zaręba, Wyd. Naukowe PWN, Wyd. III, Warszawa 2012. zobacz
Publikacje autorstwa Jolanty Kamienieckiej wydawane przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju to kompendium wiedzy i badań z zakresu turystyki i ochrony środowiska. Przełomowym wydawnictwem na polskim rynku był zeszyt pt. (Eko) turystyka zielonym rynkiem pracy (INE, Warszawa 1995).

Nature Tourism. Managing for the Environment, ed. Tensie Whelan, Island Press, Washington D.C., 1991.
Swoista „biblia” dla profesjonalistów zajmujących się ekoturystyką i turystyką przyrodniczą”. Jedna z pierwszych książek na świecie porządkująca wiedzę z zakresu ekoturystyki. Autorka książki jest obecnie prezesem Rainforest Alliance, jednej z głównych organizacji promujących ekoturystykę i turystykę zrównoważoną na świecie. Autorka jest obecnie prezesem organizacji Rainforest Alliance.
Code Green. Experiences for a Lifetime, Lonely Planet, 2006.Przegląd ekoturystycznych destynacji na całym świecie i kwintesencja filozofii odpowiedzialnego podróżowania. Książkę po polsku wydało także National Geographic pt. „Zielony Azymut”.
Przewodniki turystyczne z serii PolskaTurystyczna.pl – firmy Amistad opisują ciekawe i mniej odkryte miejsca o wybitnych walorach przyrodniczych i kulturowych oraz podpowiadają jak je poznawać w sposób aktywny, poznawczy i odpowiedzialny. www.polskaturystyczna.pl
Przewodniki turystyczne Wydawnictwa Bezdroża opisują często miejsca i destynacje ekoturystyczne. Jednym z przykładów jest przewodnik „Białoruś. Historia za miedzą” Andrzeja Kłopotowskiego (Bezdroża, Kraków, 2012). www.bezdroza.p
Zeszyty tematyczne wydawane przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska i Fundusz Partnerstwa m.in. Ekoturystyka i turystyka dziedzictwa. Zbiór dobrych praktyk, Zielone szlaki greenways. Praktyczny poradnik i in.
Ekoturystyka wobec globalnych wyzwań. III Europejska Konferencja Ekoturystyczna, Warszawa 2015. zobacz pdf
5th European Ecotourism Conference, Tbilisi, Gruzja, publikacja konferencyjna 2018. zobacz pdf
Monografia pt. “Edukacja ekologiczna w rozwoju ekoturystyki na obszarach przyrodniczo cennych”, praca zbiorowa pod red. Sylwii Graji-Zwolińskiej, Aleksandry Spychały i Magdaleny Maćkowiak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Katedra Turystyki Wiejskiej, Poznań 2018 – zob. publikację.