Z radością zapraszam do obejrzenia krótkometrażowego filmu dokumentalnego, do którego tworzyłam scenariusz. Dokument pt. “Ludzie dla przyrody. Opowieści z Puszczy Białowieskiej” jest poetyckim spotkaniem z osobami zaangażowanymi w ochronę Puszczy Białowieskiej, związanymi z Domem Przyrody i Kultury założonym w starej szkole w Teremiskach. Na film składają się osobiste mikrohistorie trzech aktywistek. Opowiadają o tym, co przywiodło je do Puszczy Białowieskiej i jak uległy urokowi puszczańskiej przyrody. Bohaterkami filmu są: pisarka i scenarzystka filmowa Joanna Pawluśkiewicz, edukatorka i terapeutka Katarzyna Paterek oraz przewodniczka po Białowieskim Parku Narodowym i Puszczy Białowieskiej Grażyna Chyra. Z wrażliwością mówią o aktywiźmie i jego trudach, wartościach, edukacji przyrodniczej, współodpowiedzialności za miejsce, w którym żyją i działają. W filmie usłyszymy słowa dziennikarza Adama Wajraka o niezwykłości przyrody Puszczy Białowieskiej, która stanowi jedynie 0,6 procenta polskich lasów: “Dlaczego to jest wyjątkowe? Bo to jest najlepiej zachowany nizinny las strefy umiarkowanej. I takie lasy były najszybciej przekształcane przez człowieka. Puszcza została … i jest czymś niesamowitym” – przekonuje. “Moim takim wielkim publicznym marzeniem jest to, żeby Puszcza Białowieska wreszcie była trwale chroniona. Najlepiej, żeby była chroniona cała jako park narodowy” – dodaje.
#CałaPuszczaParkiemNarodowym!
Produkcja: Fundusz Partnerstwa
Zdjęcia i reżyseria: Sebastian Strama, Jakub Cachro
Scenariusz: Dominika Zaręba
Konsultacja merytoryczna: Anna Woźniak-Lubaś
Montaż: Przemysław Filipowicz
Wystąpili: Grażyna Chyra, Katarzyna Paterek, Joanna Pawluśkiewicz, Adam Wajrak
Zdjęcia z drona: Anna Płażewska
Korekta barwna: Zuzanna Zamyślewska
Asystent montażu: Marcin Pikuła
Podziękowania za pomoc w realizacji filmu dla ekipy: TROPEM WAJRAKA – Andrzej Załęski, Anna Płażewska oraz Lui Kwiatkowska / Fundacja Porosty
Napisy angielskie: Piotr Szmigielski
Film powstał w ramach międzynarodowego projektu pt. “Reclaim Our Civic Space!”/„Odzyskajmy naszą obywatelską przestrzeń!” korzystającego z dotacji w wysokości 1,8 mln EUR ze środków EEA and Norway Grants Fund for Regional Cooperation.