Kobiety bardzo często są naturalnymi liderkami w lokalnej społeczności. Zwykle wyróżniają się także dużą wrażliwością na kwestie związane ze środowiskiem, społeczeństwem, równością, dziedzictwem i tożsamością miejsca.
tekst ©Dominika Zaręba
Ekoturystyka w szerokim kontekście, powiązana z innymi formami działalności (takimi jak zrównoważone rolnictwo, rękodzieło, sztuka, edukacja itp.), może pomóc kobietom w znalezieniu zrównoważonego sposobu życia. Udział kobiet w rozwoju turystyki na poziomie lokalnym jest bardzo zróżnicowany – od prowadzenia gospodarstw agroturystycznych, kawiarni, restauracji i sklepów – po pracę związaną z rękodziełem, sztuką i przetwórstwem spożywczym, przewodnictwem i interpretacją. Oprócz kierowania małymi firmami, wiele z nich jest zaangażowanych w rozwój i promocję turystyki, pracując dla ośrodków kultury, urzędów gmin, organizacji pozarządowych i szkół.
Ekoturystyka może być doskonałym narzędziem do inicjowania aktywnego udziału kobiet w zrównoważonym rozwoju społeczności. Budowanie międzynarodowych sieci i projektów jest jednym z najlepszych sposobów przezwyciężenia wyzwań, przed którymi stoją kobiety, ponieważ ułatwia im dostęp do wiedzy i informacji, a także daje możliwość pokazania swojej pracy szerszej publiczności.
Lanckoroński Babiniec
W Lanckoronie, niedużej miejscowości położonej 30 km na południe od Krakowa, znanej z pięknej drewnianej architektury, aktywizacja społeczności gminy rozpoczęła się od międzynarodowego programu wspierania aktywnych kobiet. W ramach inicjatywy pn. BABINIEC, wyłoniła się grupa liderek, które potrafiły „zmienić świat” w swojej małej ojczyźnie. Aby kontynuować dawne tradycje i nawiązać do czasów, kiedy Lanckorona leżała na ważnych szlakach handlowych (m.in. z Wiednia do Krakowa czy na Bursztynowym Szlaku), miejscowi pasjonaci wymyślili coroczny cykl imprez kulturalnych i jarmarków odbywających się o różnych porach roku na średniowiecznym ryneczku. Najsłynniejszą z nich jest grudniowy festiwal Anioł w miasteczku, wymyślony przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Na Bursztynowym Szlaku”. Na tę imprezę artystyczną, organizowaną od 2003 r. w weekend po dniu św. Mikołaja, składają się wystawy sztuki, koncerty, warsztaty Podaruj bliskiemu Anioła, anielski przemarsz i jarmark produktów lokalnych, głównie rzemiosła i sztuki. Wszechobecna anielskość inspiruje miejscowych twórców i artystów, figurki i obrazy aniołów dekorują domy i obejścia, a miejscowe kawiarnie i koła gospodyń wiejskich serwują anielskie napoje i jadło. Do aniołów dołączyły także krasnoludki w ramach letniego festiwalu Romantyczna Lanckorona. Krasnoludki przybyły do miasteczka dzięki twórczości wybitnego scenografa teatralnego, rysownika i malarza – Kazimierza Wiśniaka. Jego praca odcisnęła trwały ślad na regionie. Rysunki artysty uatrakcyjniają imprezy i jarmarki, dokumentują działania lokalnych liderów i pasjonatów, ilustrują lanckorońskie legendy i historie, ożywiają zabytki i zapomniane zakątki